Double Fold Fancy Link Watch Band in 316L Stainless Steel 2T Rose Gold Finish – 12mm (LDT12-RRD)
    Measure your wrist SNUGLY with a measuring tape or use our printable wrist sizer.
    We’ll add approx 1/2 inch for a comfortable fit.
    see our Medical ID Resources for more information
[field "mepinfo"]
Bracelet Sizing
– ¾ inch (0.75″) for all single wrap bracelets
– ½ inch (0.50″) for all watch/stretch band styles
– all double/triple leather wrap lengths will be also be calculated based on your snug wrist
  • To determine your ideal size, follow these simple steps:
    2. Note down the measurement in inches.
For example, for a 6.5 inch snug wrist select: 6.5” wrist (7.25” bracelet)
    • If you’re between sizes, we recommend sizing up for a more comfortable wear.
Engraving Information
This may include:
• Your name
• Medical conditions
• Allergies
• Medications
• Emergency contact information
• Or absolutely anything!
For example, for all our popular TAG1 and TAG2 models the typical format would be:
  1. (20 char): Full Name
    2. (25 char): Allergies/Conditions/Medications
    3. (27 char): Allergies/Cond/Meds
    4. (25 char): Allergies/Cond/Meds (or ICE Contact)
    5. (20 char): ICE 555-555-5555 (or ICE First Name)
Allergy Concerns
Element Type (%)
-Carbon 0.03 max.
-Manganese 2.00 max.
-Phosphorus 0.045 max.
-Sulfur 0.03 max.
-Silicon 0.75 max.
-Chromium 16.00-18.00
-Nickel 10.00-14.00
-Molybdenum 2.00-3.00
-Nitrogen 0.10 max.
-Iron Balance
Function Meets Fashion:
  • Unmatched Quality:
  • The Perfect Fit:
Copyright info:
  • All artwork and product design is copyright © of MedicEngraved® Inc.
-15%
-10%
-10%
-15%
-15%
-10%
-10%
-10%
-15%
-10%